زمانی که نمی توان از جرثقیلها استفاده کرد!

خرید یا اجاره جرثقیل؛ کدامیک به صرفه است؟

جرثقیل ها در زمره ی عظیم ترین سرمایه گذاری ها؛ و همچنین حجیم ترین دارایی های هر شرکت عمرانی  قرار دارند. پیرو همین مدعا؛ نمی توان یک سایت؛ یا پروژه ی عمرانی را بدونِ حضور جرثقیل تصور کرد. شاید برای خوانندگان این نوشتار جالب باشد که اکثریت قریب به اتفاق جرثقیل های حاضر در پروژه ها؛ اجاره می شوند؛ نه خریداری. تصمیم برای اینکه در یک موردِ خاص؛ خریداری به صرفه تر است یا اجاره، بسیار پیچیده است و بستگی به عوامل گوناگونی دارد.

 

طول عمر

به طور معمول هر جرثقیل عمری در حدودِ ۲۵ سال دارد. البته به شرطی که به طور اصولی تعمیر و نگهداری شود. شایان ذکر است که در کشورهای رو به توسعه(آسیا و آفریقا) به علت حجم کاری بالا؛ عمر مفید جرثقیل ها پایین تر است.

 

حجم کار و بازدهی اقتصادی(یا بازگشت سرمایه)

در ابتدا باید این مطلب را در ذهن داشت، که یک جرثقیل چه حجمی از کار را در طول ۲۵ سال عمر مفید خود انجام خواهد داد. از طرفی می دانیم متوسط زمان اتمامِ یک پروژه ی عمرانی در حدودِ ۵ سال(یا بیشتر) است. به علاوه این که جرثقیل ها می توانند به طور همزمان در چند پروژه مسئولیت ایفا کنند.
در نتیجه می توان این گونه نتیجه گرفت که اگر حجمِ کار یک شرکت، پایین است، به لحاظ اقتصادی، اجاره جرثقیل، به صرفه تر است تا خرید آن. برای مثال اگر

شرکتی در دهه ی آینده تنها در دو پروژه درگیر است، شاید بهتر است که به اجاره جرثقیل بپردازد.
مساله حیاتی در این موضوع؛ تمرکز بر نرخِ بازگشت سرمایه(ROI) است. در این موردِ خاص، پروژه بیشتر به معنی حجمِ کارِ بالاتر است، که ناخودآگاه بازگشت سرمایه ی غنی تری را به دنبال دارد.

باید به یاد داشت، که برای استفاده در پروژه های مختلف، در زمان یکسان احتیاج به حمل و نقل جرثقیل ها داریم (منظور از زمان یکسان، پیشبرد اهداف یک پروژه تا جایی است که موقتا به جرثقیل احتیاج نباشد؛ و انجام همین عمل در پروژه یا پروژه های دیگر به صورت نوبتی)؛ و این موضوع به معنی هزینه ی اضافی است.

 

نو یا کارکرده

خرید و به کار گیریِ یک جرثقیل کارکرده می تواند اقدامی مفید در جهت صرفه جویی در هزینه ها، یا اقدامی اقتصادی باشد. با نگاهی گذرا و یک جست و جوی ساده ی اینترنتی در می یابیم که می توان یک جرثقیل کارکده را به قیمت تویوتا کمری خریداری کرد؛ حال آن که قیمت نو برای جرثقیل ها تا یک میلیون دلار مشاهده می شود.

در حالت مناسب، شما یک جرثقیل که ۵ الی ۱۰ سال کار کرده باشد را خریداری می کنید. در این زمان جرثقیل به اندازه ی کافی افت قیمت داشته و از طرفی تا رسیدن به ۲۵ سال عمر، می تواند به طور مداوم و موثر مورد استفاده قرار گیرد.

با توجه به این که مکان خریداری یا به عبارت عامیانه، بازار ارائه دهنده ی محصول هم امری است مهم، در این باره؛ اروپا پیشنهاد می شود. در این ناحیه می توان تعداد زیادی جرثقیل سالمِ کارکرده یافت، که قیمت خوبی را هم پیشنهاد می کنند. البته لازم به ذکر است که قبل از خرید یک جرثقیل کارکرده باید قوانین محلی را کنترل کرد، زیرا بعضی نواحی خط قرمزی برای استفاده از ماشین آلات کار کرده وضع کرده اند.

همچنین به خاطر داشته باشید، قبل از معامله و نوشتن قرار داد، حتما سابقه ی فروشنده را استعلام کنید.

 

جرثقیل های تخصصی

همگام با پیشرفت های به وجود آمده در تمامی شئونِ صنعتی، جرثقیل هایی تخصصی و منحصر به فرد پدید آمده اند. منظور از این تعریف نشان دادن این امر است که جرثقیل هایی وجود دارند که تنها اقدامات خاصی را می توانند انجام دهند. به عنوان مثال تنها برای راکتورهای هسته ای یا صنایع کشتی رانی مورد استفاده قرار می گیرند. خرید این نوع ماشین آلات به هیچ شرکتی توصیه نمی شود، و درباره ی استفاده ی اقتصادی از آن ها، توصیه، اجاره جرثقیل از شرکت های اجاره دهنده است.

 

جزئیات

اگر شرکت شما قصد خریداریِ جرثقیل دارد، این وظیفه ی شماست که تمامی جزئیات از جمله خدمات گارانتی و ضمانتی محصول را بررسی کنید. این موضوع شامل چگونگی تقبل هزینه های تعمیر و نگهداری، جابه جایی قطعات معیوب و ارائه ی سرویس های فصلی است. به طور کلی آگاهی از وضعیت گارانتی و بندهای متنوع خرید و فروش یک جرثقیل، اصولی است که بایدهنگام خرید و حتی اجاره یک جرثقیل مورد نظر قرار داشته باشند.

 

خرید و اجاره دادن

گزینه ی دیگر در صورت داشتن سرمایه ی کافی خرید جرثقیل و استفاده ی از آن در کنار اجاره دادنش در اوقات بیکاری است. به بیان دیگر این که از جرثقیل خریداری شده در پروژه های خود استفاده کنید، و در این بین، ماشین آلات را به شرکت های دیگر اجاره دهید. این انتخاب در صورت در اختیار داشتن افراد حاذق، که به بندهای قراردادهای اجاره جرثقیل آشنایی داشته باشند و بتوانند به بهترین شکل ممکن آن ها را تنظیم کنند؛ مناسب ترین گزینه است.
البته تمامی گزینه ها و مطالب و اطلاعات ارائه شده بستگی به شرایط خاصِ خود شما دارند. اما به طور کلی در صورت خرید یک جرثقیل می توان رایگان از آن استفاده کرد و در زمان هایی که آن را احتیاج نداریم، می توان از آن درآمد زایی مناسبی داشت. اما بازهم تاکید به بررسی شرایط است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *