کلیاتی درباره اجاره جرثقیل

کلیاتی درباره اجاره جرثقیل

به واسطه ی قدرت قابل توجه جرثقیل ها؛ امروزه این ماشین آلات جزئی جدا نشدنی از صنعت ساخت و ساز به شمار می آیند. به لحاظ تاریخی؛ این ماشین آلات ریشه در دوره های باستان دارند؛ اگرچه پیشرفت امروزی شان؛ باعث شده تا انسان دغدغه ای راجع به جابه جا کردن اشیا و مصالح سنگین نداشته باشد. مدل های جدیدتر جرثقیل ها؛ امکانات فوق العاده دیگری را نیز در اختیار دارند؛ قابلیت تحرک؛ و چرخش ۳۶۰ درجه از جمله ی آن ها است.
به عبارت ساده؛ برای بعضی از کارها؛ به ناچار باید یک جرثقیل در اختیار داشت.

چرا جرثقیل ها مهم هستند؟

در کنار پمپ بتن و سایر مصالح و ابزارآلات؛ جرثقیل از جمله ی وسایلی است که برای ساخت یک خانه به آن احتیاج است. سخن گزافی بر زبان نیاورده ایم اگر جرثقیل را مهم ترین عنصر ساخت یک خانه در میان سایر ماشین آلات بدانیم. این امر نه تنها به خاطر ابعاد فیزیکی جرثقیل؛ بلکه به خاطر قدرت مانوور و انعطاف بی نظیری است که یک جرثقیل را از تمامی ماشین آلات حاضر در یک پروژه متمایز می کند. به همین خاطر است که انتخاب جرثقیل برای یک پروژه؛ در مرکز توجهات قرار می گیرد.

انواع جرثقیل ها

به طور کلی انواع جرثقیل ها را می توان به دو دسته تقسیم کرد؛ جرثقیل های متحرک و جرثقیل های ثابت یا برجی . در بعضی از کشورها مثل ایالات متحده امریکا؛ جرثقیل های متحرک یا mobile cranes زیر شاخه ی truck-mounted mobile cranes قرار می گیرند. به عبارت دیگر؛ در این کشور و بسیاری از دیگر کشورها؛ این جرثقیل های متحرک را این گونه می نامند. البته لازم به ذکر است امروزه نوعی از جرثقیل ها به نام جرثقیل های هیبریدی ؛ با ترکیب ویژگی های دو دسته ی کلی سعی در ارائه ی ویژگی های منحصر به فردی هستند.

تاور کرین ها یا جرثقیل های ثابت(برجی)

دهه ی ۴۰ را باید اوج حضور این جرثقیل ها در اروپا و سرتاسر دنیا دانست. بعد از جنگ جهانی دوم؛ این جرثقیل ها با تغییراتی در ساختار؛ دوباره به بازار آمدند و مورد استفاده ی گسترده قرار گرفتند. به این ترتیب در طول دهه ها این گونه از جرثقیل ها پاسخگوی نیازهای جابه جایی اشیا بودند. تاور کرین ها به سبب ویژگی های خود؛ می توانند؛ در طیف وسیعی از پروژه های ساختمانی حضور داشته باشند. علاوه بر این، این جرثقیل ها می توانند برای شرکت های اجاره دهنده و همچنین مصرف کننده ها؛ توجیه اقتصادی داشته باشند.
در پروژه های عظیم و بلند مرتبه؛ تنها این تاور کرین ها هستند که می توانند انجام وظیفه کنند. همچنین در سایر نقاط دنیا (به غیر از اروپا و امریکا) از این جرثقیل ها در تمامی پروژه های شهری و غیر شهری به طور گسترده استفاده می شود. چه آن ها مسکونی باشند و چه تجاری.

جرثقیل های متحرک یا Mobile Cranes

بر خلاف تاور کرین ها که در یک قسمت از پروژه قرار می گیرند و تا پایان؛ همان جا می مانند؛ جرثقیل های متحرک؛ همان طور که نامشان فریاد می زند؛ می توانند در سرتاسر پروژه حرکت داشته باشند و ایفای نقش و مسئولیت کنند. امروزه؛ تنوع گسترده ای که جرثقیل های متحرک ایجاد کرده اند، به نوعی گوی سبقت را در وسعتِ طیف از تاور کرین ها ربوده است. به این دلیل که این جرثقیل های متحرک؛ در ابعادی مختلف؛ از یک کامیون کوچک؛ تا ابعاد غول پیکر؛ می توانند در پروژه های مختلف؛ وظایف گوناگونی را به انجام برسانند.
در مراحل ابتدایی یک پروژه ساخت و ساز؛ همکاری هردو نوع جرثقیل ها می تواند مفید به فایده باشد. همچنین جرثقیل ها متحرک؛ به منزله ی کمک بزرگی در مراحل انتهایی پروژه به حساب می آیند.

خرید یا اجاره؟

امروزه به دلیل گستردگی شرکت هایی که اقدام به ارائه ی خدمات ماشین آلات ساختمانی از جمله جرثقیل ها می کنند؛ احتیاج به شناخت عوالم این حوزه؛ ضروری به نظر می رسد. همچنین چون همه ی شرکت ها توان اقتصادی خرید این ماشین آلات گران قیمت را ندارند؛ باید چگونگی و قوانین مربوط به اجاره و استخدام آن ها را فرا گرفت. اگرچه ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که یک بار هزینه کرد برای خرید جرثقیل؛ صرفه ی اقتصادی بیشتری داشته باشد؛ تا پیاپی اجاره کردن جرثقیل. از طرف دیگر؛ اگر نیاز به جرثقیلی خاص برای انجام ماموریتی مخصوص و ویژه باشد، یا این که نیاز به جرثقیل مقطعی باشد؛ گزینه ی مناسب؛ اجاره است.
به هر حال؛ اگر نیاز به استخدام و اجاره جرثقیل دارید؛ هم اکنون با شرکت امیرکبیر تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *