زمانی که نمی توان از جرثقیلها استفاده کرد!

زمانی که نمی توان از جرثقیلها استفاده کرد!

جرثقیل ها، به ویژه جرثقیل سقفی، یکی از رایج ترین دستگاهها در هر سایت ساخت و ساز و یا تخریب می باشند. با آنها مصالح را تا بالاترین ارتفاعات می توان جابجا کرد و محورهای قابل چرخش آنها اختیارات زیادی در سایت پروژه ها به ما میدهد. با این وجود، جرثقیل ها یک انتخاب ثابت جهانی برای تمام پروژه های ساخت و سازنیستند. در زیر برخی از تجهیزات قابل جایگزینی برای حالاتی که در آن شاید یک جرثقیل برای پروژه شما کاربردی نمی باشد را میبینید.

 

شرایطی که در آن جرثقیل کاربردی نیست

در حالی که هر کار ساخت و ساز برای خود منحصر به فرد است، در زیر به برخی از حالات رایج که ممکن است اجاره جرثقیل بهترین گزینه برای پروژه شما نباشد را اشاره می کنیم.

چیدمان سطح تراز : پروژه های بزرگ به چندین قطعه از تجهیزات، از جمله جرثقیل های متعدد نیاز دارند. در این موارد، در نظر گرفتن سطح تراز هر جرثقیل ضروری میباشد. تداخل و تقاطع این سطوح با هم از آنجا که یک جرثقیل برای خارج کردن جرثقیل دیگر از مسیر معطل می ماند، منجر به از دست رفتن وقت می شود. و از آنجا که احتمال برخورد جرثقیل ها باهم وجود دارد ریسک خطرات ایمنی افزایش می یابد.

اندازه : ممکن است جرثقیل از لحاظ اندازه برای استفاده در پروژه شما مناسب نباشد. اگر چنانچه همه کارها بر روی زمین و یا در نزدیکی سطح زمین انجام می شود، استفاده از جرثقیل می تواند به استفاده ناکارآمد از زمان منجر شود.

شرایط آب و هوایی : هنگامی که برنامه ریزی می کنید که چه تجهیزاتی برای استفاده در پروژه خود به کار ببرید، لازم است شرایط جوی و زمین سایت را هم در نظر بگیرید. باد شدید می تواند هم بار جرثقیل و هم خود جرثقیل را تحت تاثیر قرار دهد. فشار زمین نیز باید بررسی شود تا مطمئن شوید که زمین می تواند وزن جرثقیل را تحمل و پشتیبانی کند. دما نیز می تواند یکپارچگی قطعات جرثقیل، مانند بلوک جرثقیل را تحت تاثیر قرار دهد. در این مثالها، حد بار قابل جابجایی محدود شده و این منجر به افزایش زمان کار در پروژه می گردد.

خطرات برق: در نتیجه دستورالعمل ها و برنامه ریزی های ایمنی ضعیف، حوادث مهیبی در اثر تماس مستقیم جرثقیل با یک منبع قدرت (برق) رخ خوهد. این می تواند باعث برق گرفتگی کارگر هدایت کننده بار جرثقیل و یا هر کسی که به جرثقیل دست میزند، شود. هنگامی که برای انتخاب تجهیزات برای استفاده در پروژه خود تصمیم گیری می کنید، منابع برقی که ممکن است کارگران را در استفاده از جرثقیل در معرض خطر قرار دهد در نظر بگیرید.

 

جایگزین هایی برای جرثقیل ها

اگرچه برای جرثقیل ها جایگزین های متعددی وجود دارد، دو نمونه زیر به ما نشان میدهد چطور به محدودیت های جرثقیل ها رسیدگی میشود.

برج آسانسور مدولار: این مدل متشکل از یک ستون مادولار و یک سیستم برجی یراق دار میباشد. این نوع قابلیت انواع تنظیمات مثل دروازه ای ، جکی و سیستمهای بالابر را دارد. با توجه به ساخت و ساز کانتینری، ارثفاع آن را می توان متناسب با پروژه تنظیم کرد. هزینه آن با توجه به ظرفیت باربرداری آن پایین است.

بیل مکانیکی: این وسایل مجهز به یک سطل است که به انتهای یک بازوی قابل بزرگ و کوچک شدن متصل میباشد. بیل مکانیکی را می توان برای اهداف مختلفی، مانند سوراخ و حفر کردن، تخریب ساختمان، و بلند کردن منابع سنگین استفاده کرد. اگر ارتفاع پروژه شما با یک جرثقیل جور در نمی آید از یک بیل مکانیکی استفاده کنید.

 

جایگزین هایی برای جرثقیل سقفی

اگر چنان چه جرثقیل سقفی به کار شما نمی آید به این معنی نیست که هیچ جایگزین و انتخاب دیگری برای پروژه خود ندارید. بلکه انواع دیگری از جرثقیل ها مانند سایر تجهیزات در دسترس است.

جرثقیل جیب : این جرثقیل تشکیل شده از یک بازوی افقی قابل چرخش که به یک تکیه گاه ثابت متصل شده است. این جرثقیل را می توان برای تجهیزات در خارج از محدوده جرثقیل سقفی مورد استفاده قرار داد. در خطوط تولید یا مونتاژ می توان از جرثقیل جیب چندگانه برای جابجایی مواد بهره برد.
جرثقیل دروازه ای: این جرثقیل بر روی پایه های یک دروارزه ساخته شده است. از این جرثقیل برای زمانی که جرثقیل سقفی با فضاهای انبار ، عملیات، خدمت رسانی و تجهیزات دیگر تماس دارد استفاده می شود.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *