انواع جرثقیل (قسمت دوم)

انواع جرثقیل (قسمت دوم)

در این مطلب ادامه انواع جرثقیلهای سنگین، مورد بررسی قرار می گیرد.

 

۶- جرثقیل سوار:

یک جرثقیل سوارشده روی یک حامل کامیون تحرک را برای این نوع جرثقیل فراهم می کند.
به طور کلی، این جرثقیل ها قادر به حرکت روی بزرگراه ها می باشند، و برای انتقال جرثقیل نیازی به تجهیزات خاص ندارند. هنگام کار در محل کار، پایه ها به صورت افقی از شاسی امتداد یافته سپس به صورت قائم برای هم سطح کردن و پایدارسازی جرثقیل برای دستگاه تعلیق جرثقیل استفاده می گردند. بسیاری از جرثقیل های کامیون دارای قابلیت حرکت-آهسته (چندمایل در ساعت) می باشند در حالیکه یک بار به حالت تعلیق در می آورند. برای آویزان نبودن کناره های بار از جهت حرکت باید بسیار مراقب بود، از آنجا که قسمت اعظم پایداری anti-tipping در سختی تعلیق شاسی قرار گیرد. اغلب این نوع جرثقیل ها وزنه های تعادل را برای پایداری فراتر از پایداری فراهم آمده توسط پایه ها حرکت می دهند. بارهای معلق مستقیما به عقب پایدارترین می باشند، زیرا که اغلب وزن جرثقیل به عنوان یک وزنه تعادل عمل می کند. چارت های محاسبه-کارخانه (یا پادمان های الکترونیکی) توسط اپراتورهای جرثقیل برای تعیین حداکثر بارهای ایمنی برای کار ثابت (پایه دار کردن) و همچنین بارهای (روی لاستیک) و سرعت های حرکت استفاده می گردند.
جرثقیل های کامیونی در ظرفیت بلندکردن حدود ۱۴.۵ تن تا حدود ۱۳۰۰ تن به کار می روند.

جرثقیل سوار

 

۷- جرثقیل زمین ناهموار

یک جرثقیل سوارشده روی یک شاسی با چهار تایر لاستیکی که برای عملیات برداشتن-و-حمل و برای کاربردهای زمین ناهموار و خارج جاده طراحی می گردد. پایه ها برای هم سطح کردن و پایدارسازی جرثقیل برای عمل بالابردن استفاده می گردند.
این جرثقیل های تلسکوبی ماشینهای تک-موتوری می باشند، با موتور همانی برای تامین انرژی پایه و جرثقیل، مشابه به جرثقیل خزنده می باشند. در یک جرثقیل زمین ناهموار، مشابه جرثقیل خزنده این موتور به جای بالا معمولا در شاسی نصب می گردد.

جرثقیل زمین ناهموار

 

۸- جرثقیل سایدلیفت

یک جرثقیل سایدلیفتر یک کامیون متمایل-جاده یا نیمه-تریلر است که قادر به بلندکردن و حمل کانتینرهای استاندارد ایزو می باشد. بلندکردن کانتینر با بالابرهای شبه-جرثقیل موازی انجام می گیرد که میتواند یک کانتینر را از زمین یا از یک وسیله نقلیه راه آهن بلند کند.

جرثقیل سایدلیفت

 

۹- جرثقیل شناور

جرثقیل های شناور عمدتا در ساختن پل و ساخت بندر استفاده می گردند، اما آنها برای بارگیری گاه و بیگاه و باربرداری بارهای سنگین خاص از کشتی ها در سواحل استفاده می گردند. برخی جرثقیل های شناور روی یک پل شناور سوار می گردند، برخی دیگر قایق های جرثقیلی خاص با یک ظرفیت بالابری فراتر از ۱۰۰۰۰ تن بوده و برای انتقال کل مقاطع پل استفاده می گردند. جرثقیل های شناور برای نجات کشتی های غرق شده نیز استفاده می گردند.
کشتی های جرثقیلی اغلب در ساخت و ساز دریایی استفاده می گردند. بزرگترین جرثقیل های گردان میتوانند روی تایف SSCV یافت شوند که هرکدام دارای دو جرثقیل با یک ظرفیت ۷۱۰۰ متریک تن می باشند.

جرثقیل شناور

 

۱۰- جرثقیل خود-نصب

معمولا یکنوع جرثقیل برج که جرثقیل های خود-مونتاژ یا جرثقیل های کانگرو نامیده می گردند، خودشان را بالاتر از زمین با استفاده از جک ها بلند می کنند، که اجازه میدهد بخش بعدی برج در سطح زمین قرار گرفته یا به محل از طریق جرثقیل خودنصب بالا برده شود. بنابراین آنها میتوانند بدون کمک خارجی مونتاژ شده یا میتوانند با ساختمان یا ساختاری که آنها در حال احداث می باشند رشد کنند.

جرثقیل خود نصب

 

۱۱- جرثقیل سرچکشی

جرثقیل سرچکشی یا کانتیلور غول پیکر، یک جرثقیل جیب-ثابت متشکل از یک برج مهاربندی شده فولادی است که روی آن یک کانتیلور دوگانه، افقی بزرگ می چرخد، قسمت جلویی این کانتیلور یا جیب واگن برقی لیفتینگ را حمل می کند، جیب به منظور تشکیل یک تکیه گاه برای ماشین آلات و وزن تعادلی به سمت عقب امتداد می یابد. علاوه بر حرکات لیفتینگ و چرخشی، یک حرکت راکینگ مشهور فراهم می گرددکه از طریق آن واگن برقی لیفتینگ با بار معلق میتواند در امتداد جیب بدون تغییردادن سطح بار حرکت کند. چنین حرکت افقی بار یک مشخصه بارز از طراحی جرثقیل بعدی است. این جرثقیل ها معمولا در اندازه های بزرگ تا ۳۵۰ تن ساخته می گردند.
طراحی جرثقیل های چکشی نخست در آلمان حدود قرن نوزدهم تکامل یافته و برای استفاده در کارخانه کشتی سازی بریتانیا برای پشتیبانی از برنامه ساخت و ساز جنگی از ۱۹۰۴ تا ۱۹۱۴ اتخاذ شده و توسعه یافت. قابلیت جرثقیل سرچکشی برای بلندکردن وزنه های سنگین برای نصب تکه های بزرگ بنبرد مانند پوشش زرهی و لوله های تفنگ مفید بود. جرثقیل های کانتیلور غول پیکر نیز در کارخانه کشتی سازی در ژاپن و در آسیا نصب شدند. دولت بریتانیا همچنین یک جرثقیل کانتیلور غول پیکر در پایگاه دریایی سنگاپور (۱۹۳۸) نصب کرده و بعدا یک کپی از جرثقیل در باغ جزیره نیروی دریایی کارخانه کشتی سازی در سیدنی (۱۹۵۱) نصب گردید. این جرثقیل ها پشتیبانی تعمیر را برای عملیات ناوگان نبرد دور از بریتانیای بزرگ ارائه دادند.

جرثقیل سر چکشی

 

ادامه دارد…

 

در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر درباره انواع جرثقیلها و یا اجاره جرثقیل می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *