جرثقیل ها در باربرداری و حمل و نقل سنگین

انواع جرثقیل (قسمت اول)

پیش از اینکه جهت اجاره جرثقیل اقدامی نمایید، لازم است تا با انواع جرثقیل آشنا شوید. کاربرد جرثقیلها با توجه به مکان استفاده و موقعیت طبیعی منطقه و میزان باری که جابجا می شود انواع گوناگونی دارند که در ادامه به شکل مختصر، مورد بررسی قرار می گیرند.

۱- جرثقیل خزنده

خزنده یک جرثقیل سوارشده روی یک شاسی با یک مجموعه مسیر (همچنین خزنده نامیده می گردد) است که تحرک و ثبات را فراهم می کند. جرثقیل های خزنده در ظرفیت بلندکردن از ۴۰ تن تا ۳۵۰۰ تن متغیر می باشند.

جرثقیل خزنده

۲- جرثقیل تلسکوبی

یک جرثقیل تلسکوبی دارای یک بازوی متحرک است که متشکل از تعداد لولههای نصب شده در داخل همدیگر می باشد. یک مکانیزم هیدرولیک یا دیگری لوله ها را برای افزایش یا کاهش طول کلی بازوی متحرک امتداد داده یا جمع می کند. این نوع بازوهای متحرک اغلب برای پروزه های ساخت کوتاه مدت ، شغل های نجات، بلندکردن قایق ها در داخل و خارج آب، و … استفاده می گردند. فشردگی نسبی بازوهای مکانیکی تلسکوبی آنها را برای بسیاری از کاربردهای متحرک سازگار می سازد. توجه کنید در حالیکه جرثقیل های تلسکوبی به صورت اتوماتیک جرثقیل های متحرک نمی باشند،بسیاری از آنها چنین می باشند. آنها اغلب سوار بر کامیون هستند.

جرثقیل تلسکوپی

۳- جرثقیل ریلی

یک جرثقیل ریلی دارای چرخ های فلنج دار برای استفاده روی ریل ها می باشد. ساده ترین شکل یک جرثقیل سوارشده روی یک ماشین ریلی است. دستگاه های توانمندتر ساخت-هدف می باشند. انواع مختلف جرثقیل برای کار تعمیرنگهداری، عملیات بازیابی و بارگذاری حمل و نقل در کارگاه های کالا استفاده می گردند.

جرثقیل ریلی

۴- جرثقیل برجی

جرثقیل برج یک شکل مدرن از جرثقیل تعادلی است. جرثقیل های برجی که به زمین متصل می باشند (و گاهی اوقات به اطراف ساختار نیز متصل می باشند)، اغلب بهترین ترکیب از ارتفاع و ظرفیت بالاتری را ارائه کرده و در ساخت ساختمان های بلند استفاده می گردند.
جیب (در محاوره بوم ) و ضد-جیب به گردونه متصل می گردند، که در آن ماشین آلات و یاتاقان چرخان قرار گرفته اند. ضد-جیب یک وزنه تعادلی را حمل می کند که معمولا از بلوک های بتنی است، در حالیکه جیب بار را از واگن برقی به تعلیق در می آورد. موتور جرثقیل و انتقالات روی عرشه مکانیکی روی ضد-جیب قرار گرفته اند، در حالیکه موتور واگن برقی روی جیب قرار گرفته است. اپراتور جرثقیل در یک کابین در بالای برج نشسته و جرثقیل را با کنترل از راه دور رادیویی از زمین کنترل می کند. در نخستین حالت کابین اپراتور معمولا در بالای برج متصل به گردونه قرار گرفته است، اما میتواند روی جیب سوار شده یا اندکی پایین از برج قرار گیرد. قلاب بالابر با استفاده از موتورهای الکتریکی برای دستکاری کابل های طناب سیمی از طریق یک سیستم قرقره به کار گرفته می گردد.
به منظور قلاب کردن و بازکردن قلاب بارها، اپراتور معمولا در ارتباط با یک بیسیم چی (به عنوان ریگر یا اسوامپر مشهوراست) کار می کند. آنها اغلب در تماس رادیویی هستند، و همواره از سیگنال های دستی استفاده می کنند. ریگر زمان بالابردن را برای جرثقیل هدایت می کند، و برای ایمنی ریگینگ و بارها مسئول است.
یک جرثقیل برجی معمولا با یک جرثقیل جیب تلسکوپی (متحرک) با دسترسی بیشتر (همچنین جرثقیل خود-نصب را در زیر ببینید) و در مورد جرثقیل های برجی که افزایش یافته اند، در حالیکه آسمان خراش های بسیار بلند می سازند، یک جرثقیل کوچک (یا دریک) اغلب به سقف برج تکمیل شده برای پیاده کردن جرثقیل برج بعد از آن استفاده می گردد. اغلب ادعا می گردد که یک کسر بزرگتری از جرثقیل های برجی در جهان در دبی در حال استفاده می باشند. درصد دقیق یک سوال باقی می ماند.

جرثقیل برجی

۵- جرثقیل هوایی

جرثقیل هوایی یا جرثقیل های آسمانی معمولا هلیکوپترهای طراحی شده برای بلندکردن بارهای بزرگ می باشند. هلیکوپترها قادر به حرکت و بلندکردن در مناطقی هستند که با جرثقیل های معمولی دستیابی به آن سخت می باشد. جرثقیل های هلیکوپتر اغلب برای بلندکردن واحدها/بارها روی مراکز خرید و ساختمان های بلند استفاده می گردند. آنها میتوانند هرچیزی را در چارچوب ظرفیت بلندکردن آنها (ماشین ها، قایق ها، استخرهای شنا . …) بلند کنند. آنها همچنین امدادرسانی را بعد از بلایای طبیعی برای تمیزکاری انجام میدهند و در طول آتش سوزی های گسترده که آنها قادر به حمل سطل عظیمی از آب برای خاموش کردن آتش می باشند. برخی از جرثقیل های هوایی که سبکتر از هواپیمای هوایی می باشد استفاده شده است.

جرثقیل هوایی

 

ادامه دارد…

 

در صورتی که نیاز به اجاره جرثقیل و یا هر گونه سوال درباره انواع جرثقیلها و کاربرد آنها، با ما در تماس باشید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *