10 اقدام ایمنی و بازدارنده؛ برای حوادث ناشی از فعالیت های نصب سنگین

۱۰ اقدام ایمنی و بازدارنده؛ برای حوادث ناشی از فعالیت های نصب سنگین

ابزارآلات و ماشین آلات سنگین؛ امروزه به عنوان یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در رخ دادن حوادث و سوانح معرفی شده اند. از همین رو است که تمامی اپراتورهای درگیر با نصب سنگین این ابزار و ماشین آلات؛ بایستی دوره های مخصوص خود را ببینند و مدارک لازم را کسب کنند. البته؛ باید توجه داشت؛ که حوادث و سوانح در هر مرحله ای امکانِ رخداد دارند؛ چه برای یک فرد تحت تعلیم؛ و چه اپراتوری باتجربه و کارکشته.

نکاتی برای ممانعت از رخدادِ حوادث

برای امنیت تمامی افراد دخیل؛ علی الخصوص اپراتورها؛ در این جا ده نکته ایمنی ذکر می شود:

۱. توجه به نقاط کور

یک اپراتور؛ راننده یا شخص درگیر بایک وسیله ی سنگین؛ باید ۱۰۰ درصد اطمینان داشته باشد که شخصی در پشت یا مجاورت وسیله نقلیه اش حضور ندارد. این کار در صورت لزوم باید با پیاده شدن راننده انجام گیرد. و یا در صورت امکان از یک نفر کمک؛ برای راهنمایی و ایجاد شرایط امن؛ بهره گرفته شود. چه بهتر که با افراد حاضر در اطراف؛ ارتباط بصری ایجاد شود. در آخر باید گفت که داشتن دیدِ حداکثری از ملزومات و ضروریات یک کارگاه است.

۲. ارتباط

همواره با افرادی که در اطراف شما مشغول کار هستند ارتباط دایم و موثر داشته باشید. یک ارتباط رادیویی دو طرفه بهترین است. و اگر میسر نیست؛ چاره ای جز ایجاد ارتباط با علایم قرار دادی نیست. به خاطر داشته باشید که ارتباط اپراتورها با هم و با افراد حاضر در پروژه نصب سنگین؛ ضامن سطحِ امنیتِ کارگاه است.

۳. کمربندهای ایمنی

همانقدر که به استفاده از کمربند ایمنی در وسایل نقلیه موتوری توصیه شده است؛ روی بستن کمربند ایمنیِ تجهیزات سنگین؛ تاکیدِ موکد وجود دارد. به خاطر داشته باشید که هیچ عذری برای نبستن کمربند ایمنی پذیرفته نیست. توصیه به بستن کمربند تنها اختصاص به ایمنی ندارد؛ بلکه بررسی ها نشان می دهد که به دلیل قرار گرفتن در حالت صحیح؛ در اثر استفاده از کمربند؛ انرژی کمتری از اپراتور تحلیل رفته و در نتیجه کار با کیفیت بهتری انجام می پذیرد.

۴. صعود و نزول

طبق آن چه OSHA ثبت کرده است؛ حوادث مربوط به سقوط از ارتفاع؛ بیشترین درصد حوادث را به خود اختصاص داده اند. این مساله شامل حوادثی که در هنگام رفتن به؛ یا خروج از کابین ماشین آلات رخ می دهد هم می شود. یک قانون طلایی و مناسب برای ممانعت از حوادث در این سطح وجود دارد و آن مشخص کردن سه نقطه و رسیدن به آن هاست. در واقع باید مسیر را به سه نقطه تقسیم کرد و مرحله به مرحله پیش رفت. نکته قابل تاکید؛ ممنوعیت پریدن است. اگر کارفرما هستید و دستگیره ها و نرده ها خراب هستند؛ و یا اصلا وجود ندارند؛ آن ها را تعمیر کنید؛ زیرا که می توانند از وقوع حوادث دلخراش ممانعت به عمل آورند.

۵. وسایل و ابزارآلات باربرداری و بارگذاری

هموراه در هنگام باربرداری و بارگذاری اطمینان حاصل کنید که در سطح زمین و در نقطه ای قابل اطمینان قرار دارید. این مهم تا حد زیادی مشکلات ناشی از لغزش و اتفاقاتی از این دست را کاهش می دهد. اگر در منطقه ای شلوغ در حال بارگذاری هستید؛ اطمینان حاصل کنید اقدام شما کسی را تهدید نمی کند. برای این کار از حضور یک راهنما کمک بگیرید.

۶. خطرات احتمالی حاضر در بالا و پایین پروژه

قبل از این که شروع به انجام کار کنید؛ اطمینان حاصل کنید که در فضای پروژه؛ چه قسمت بالایی آن؛ پدیده هایی نظیر سیم های برق و غیره و چه در زیر زمین لوله های گاز و از این دست؛ برای ماموریت شما مشکلی نمی آفرینند. در هر صورت اگر مجبور به کار در چنین فضا و محیطی هستید؛ بر دقت عمل و احتیاط خود بیافزایید.

۷. قفل کردن/ برچسب زدن

تمامی افراد حاضر در یک پروژه بایستی به طور دقیق آموزش دیده باشند و علاوه بر توان کار کردن با وسیله های تخصصی که در اختیارشان قرار می گیرد؛ نکات و علایم ایمنی را به خوبی بشناسند و تشخیص دهند. در هر صورت؛ برای اعمال حداکثر نکات امنیتی، بایستی از تمامی ظرفیت؛ نظیر تابلو؛ علایم و غیره استفاده شود. همچنین به هیچ عنوان نباید شخصی که مجوز استفاده از ابزاری را ندارد؛ با آن مشغول کار شود.

۸. محدودیت بار

هر فرد درگیر در پروژه نصب سنگین؛ باید از محدودیت ابزار و ماشین آلاتی که با آن ها کار می کند آگاه باشد و بیش از ظرفیت آن ها اقدامی صورت ندهد. این ظرفیت بسته به محل کار؛ و نوع استفاده از ابزار متغیر است. علاوه بر این هنگامی که یک وسیله را با ابزاری بلند می کنید؛ باید مطمئن باشید که آن وسیله به خوبی به زمین و تکیه گاه خود متصل است و علاوه بر این؛ آن وسیله بار را به خوبی در بر گرفته است. و نکته ی مهم دیگر؛ این که باید اطمینان حاصل شود که تمامی افراد حاضر در روند جابه جایی بار؛ در طول عملیات؛ از امنیت کامل برخوردار هستند.

۹. بازرسی تمامی محل و ابزارآلات پروژه

حداقل؛ یک روز قبل از انجام هر عملیات نصب سنگین یا ماموریتی باید وسایل را کنترل و بازرسی کرد. این کار باید به وسیله ی یک چک لیست که از قبل تهیه شده است انجام گیرد. تمامی عوامل از قبیل شرایط هیدرولیکی؛ سطح روغن؛ و عواملی از این دست باید بازرسی شوند. وجود یک ارتباط دائم و پیوسته بین بازرس؛ اپراتور و مکانیک ها می تواند ضامن آماده به کاری وسایل و ابزارآلات شود.

۱۰. محدودیت های خود را بشناسید

اپراتور یک ماشین یا ابزارِ سنگین بودن کاری است به غایت دشوار و استرس زا. حتی برای یک فردِ حاذق؛ با تجربه و کارکشته. بنابراین؛ هیچ گاه خود را در شرایطی قرار ندهید که مکان خارج شدن شرایط از کنترل وجود داشته باشد. هر گاه در هنگام انجام کاری شک و تردید داشتید؛ به صورت حضوری و شخصی در محل حاضر شده و وسیله ی خود را ترک کنید؛ با افراد حاضر در آن جا مشورت کنید؛ قوانین و شرایط را بازبینی کرده و اگر احساس مناسبی به شما دست و داد و نظرتان بر ایمن بودن آن اقدام بود؛ کارتان را به نحو احسنت انجام دهید.

به خاطر داشته باشید که ده مورد بالا تنها مواردی کلی بودند و شامل بحث های تخصصی نمی شدند. در عملیات نصب سنگین ریزه کاریها و جزییات فراوانی را باید به دقت زیر نظر داشت. همچنین باید توجه داشت؛ که حوادث امکان وقوع دارند؛ اما با در نظر داشتن شرایط و اقدامات ایمنی؛ می توان تا حد زیادی از رخ دادنِ آن ها ممانعت به عمل آورد. امروزه؛ داشتن جلسات منظم برای ارتقای سطح ایمنی کارکنان؛ در کنار به روز کردن اطلاعات می تواند تا حد زیادی راهگشا باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *