اهمیت-طراحی-و-برنامه-ریزی-نصب

اهمیت طراحی و برنامه ریزی نصب

طراحی و برنامه ریزی نصب به شکل های مختلفی در صنعت جرثقیل ظاهر می شود. بعضی از افراد بصورت ساده بروی  کاغذ طرح را می کشند و برخی افراد بصورت سه بعدی در نرم افزارهای مرتبط در صفحات متعدد همراه با اطلاعات کامل در مورد تجهیزات مرحله به مرحله ارایه می دهند. در حال حاضر اشکال متعددی از تکنولوژی وجود دارد که در دسترس طراحان نصب،برای انتقال طرح و برنامه نصب به مدیریت و افراد اجرایی می باشد.حتی بسیاری از شرکتهای جرثقیل اقدام به طراحی نرم افزارهای مرتبط کرده اند.

اهمیت جزییات

اگر طرح و برنامه نصب دقیق نباشد و اطلاعات غلط ارایه دهد و در طول فرایند نصب بصورت پیش بینی عمل شود، یک طرح و برنامه ضعیف بوجود خواهد امد که توسط مجری، ضعیف اجرا خواهد شد. یکی از مهمترین مسایلی که یک طراح و برنامه ریز نصب می تواند تشخیص دهد محدودیت های موجود می باشد. یک برنامه ریز یا طراح می بایستی با تجهیزات کنترل بار،روش های کنترل بار و اصول مهندسی اشنا باشد.

منابع عالی

در سال ۲۰۱۴،برنامه ریزی ASME P30.1 برای فعالیتهای مربوط به بارگیری منتشر شد. هدف این برنامه ریزی منتشر شده ارایه یک راهنمای و دستورالعمل برای اشخاصی است که در زمینه فعالیتهای بارگیری، جرثقیل و نصب افقی بار دخیل هستند. بنابراین دستورالعمل و راهنما می توانند با کمترین ریسک ممکن فعالیت کنند.

ASME P30.1 یک منبع عالی اطلاعات برای برنامه ریز نصب است. این راهنما مجموعه ای از ملاحظات است که دراختیار یک برنامه ریز قرار می گیرد تا در نگارش برنامه نصب مدد نظر قرارگیرد. برخی از این ملاحظات به شرح زیر است:‌

 • خطرات احتمالی برای افراد
 • خطرات در محل کار
 • پیچیدگی فعالیت
 • تاثیر شرایط محیط روی فعالیت
 • ملزومات یک سایت منحصر بفرد
 • تاثیرات هزینه های بار

براساس این ملاحظات طراح می تواند تشخیص دهد که این نصب استاندارد است یا خیر. یک نصب استاندارد روشهای کنترل بار معمول و متداول را بکار می گیرد در صورتی که نصب بحرانی فراتر از روشهای متداول است و نیازمند برنامه ریزی دقیق برای کاهش ریسک است.

همچنین ASME P30.1 لیستی از پرسنل، نقش ها و مسولیت های مرتبط با برنامه ریزی نصب را تهیه می کند. این لیست اگرچه شامل تمامی افراد نمی شود اما به برنامه ریز در جهت شناسایی پرسنل و مسولیتهای مربوطه در جهت برنامه ریزی نصب و به مدیر در هنگام اجرا کمک می کند. به یاد داشته باشید که یک برنامه ریز نصب نیازی به دانستن همه چیز ندارد اما او می بایستی از طریق تعامل با پرسنل این شکاف(کمبود دانش) را پر کند.

ASME P30.1 لیستی از اجزای یک برنامه ی نصب کاربردی را ارایه می دهد. اگر برنامه ریز ملاحظات ذکر شده در بالا و اطلاعات مربوط به اجزای یک برنامه که در زیر اشاره شده است را در نظر بگیرد، نتیجه، یک برنامه است که بر مشکلات احتمالی نصب تمرکز می کند.اکثر برنامه های نصب شامل بخش های زیر می باشد که می بایستی بروی فعالیت کنترل بار متمرکز شود

 • بار
 • ابزار کنترل بار
 • rigging
 • وسایل کنترل و مسیر حرکت بار
 • پرسنل
 • سایت ها،خدمات و تجهیزات کمکی
 • سیستم ارتباطات
 • کنترل سایت
 • ملاحظات احتمالی
 • برنامه اقدام اضطراری

بررسی طرح

 

 شامل جلسه قبل از نصب، اجرا فعالیتهای کنترل بار و جلسه بررسی پس از نصب است. جلسه قبل از نصب بسیار مهم است. اولین جلسه می بایستی  در مورد نصب و جابجایی بار باشد چون معمولا این اخرین فرصت است که طرح نصب برای کل تیم به نمایش درمی آید و افراد سوالات خود را مطرح می کنند. همچین این جلسه زمان مناسبی است که شرایط فعلی و اثرات انها بروی جابجایی مطرح می شود.

زمانی که فعالیت کنترل بار کامل شد جلسه پس از نصب توصیه می شود. این جلسه برای افرادی که در اجرای نصب نقش داشتن فرصت مناسبی است تا عوامل بهبود عملکرد را ارزیابی و بررسی کنند. این قسمت از فرایند برای فعالیتهای نصبی که در حال تکرارمی باشد بسیار اهمیت دارد.

طرح و برنامه نصب نقطه اوج تکنولوژی و انسان است. یک طرح نصب کامل ریسک فعالیت را تا حد ممکن کاهش و فعالیت کنترل بار تا حد عالی افزایش می دهد. همانطور که صنعت اجاره جرثقیل بعلت بازنشستگی نیروی کار باتجربه جوان تر می شود طراحی و برنامه ریزی نصب می تواند خلا عدم وجود تجربه نیروی کار جوان را تا حدی پر کند. اگر ما ابتدا نصب بار را بروی کاغذ انجام دهیم و تمام نقاط و گیرهای مرتبط با نصب بار را شناسایی کنیم، نصب طبیعا ایمن تر انجام می شود. به کرات ورزشکاران حرفه ای از اهمیت تمرین و (تکرار ذهنی) صحبت می کنند و این موضوعی است که حرفه ای ها را از جنگجویان شب امتحانی جدا می کند. طرح و برنامه ریزی نصب بار، زمان تمرین و تکرار ذهنی صنعت ماست. و این موضوعی است که ما را در این صنعت متمایز و حرفه ای می کند.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *